- Loyal
- 6202-2NKE9
6202-2NKE9 Bearing | Loyal
| 6202-2NKE9 interchange NACHI 6202-2NKE9 | |
| 6202-2NKE9 cross reference NACHI 6202-2NKE9 | |
| 6202-2NKE9 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6202-2NKE9 |
| D | 35 mm |
| d | 15 mm |
| B | 11 mm |
| C | 11 mm |
| Width | 11 mm |
| Weight | 0.045 kg |
| r min. | 0.6 mm |
| ra (max) | 0.6 mm |
| Da (max) | 30 mm |
| da (min) | 20 mm |
| Factor fo | 13.1 |
| Bore Size | 15 mm |
| Enclosure | Double Seal |
| Size (mm) | 15x35x11 |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Width (mm) | 11 |
| Configuration | Single Row |
| Bearing number | 6202-2NKE9 |
| Outside Diameter | 35 mm |
| Radial Clearance | 0.003 to 0.018 mm |
| Static Load Rating | 3,700 N |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Dynamic Load Rating | 7,650 N |
| Outer Diameter (mm) | 35 |
| Limiting Speed - Grease | 20,000 rpm |
| Basic static load rating (C0) | 3,7 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,65 kN |
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8



6202-2NKE9 PDF download