- Loyal
- 6202 ZZ
6202 ZZ Bearing | Loyal
| 6202 ZZ interchange Loyal 6202 ZZ | |
| 6202 ZZ cross reference Loyal 6202 ZZ | |
| 6202 ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6202 ZZ |
| D | 35 mm |
| d | 15 mm |
| B | 11 mm |
| C | 11 mm |
| Weight | 0,045 Kg |
| Size (mm) | 15x35x11 |
| Width (mm) | 11 |
| Bearing number | 6202 ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Outer Diameter (mm) | 35 |
| (Grease) Lubrication Speed | 19000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,8 kN |
| Basic static load rating (C0) | 3,75 kN |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



6202 ZZ PDF download