- Loyal
- 6202
6202 Bearing | Loyal
| 6202 interchange FAG 6202 | |
| 6202 cross reference FAG 6202 | |
| 6202 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6202 |
| m | 0,043 kg / Weight |
| d | 15 mm |
| D | 35 mm |
| B | 11 mm |
| Size (mm) | 15x35x11 |
| Width (mm) | 11 |
| d1 | 21,1 mm |
| nB | 20200 1/min / Reference speed |
| nG | 30000 1/min / Limiting speed |
| D1 | 29,3 mm |
| Cr | 8200 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 3750 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | 6202 |
| Cur | 197 N / Fatigue limit load, radial |
| rmin | 0,6 mm |
| ra max | 0,6 mm |
| da min | 19,2 mm |
| Da max | 30,8 mm |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Outer Diameter (mm) | 35 |
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



6202 PDF download