- Loyal
- PSL211-301
PSL211-301 Bearing | Loyal
| PSL211-301 interchange PSL PSL211-301 | |
| PSL211-301 cross reference PSL PSL211-301 | |
| PSL211-301 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | PSL211-301 |
| D | 381 mm |
| d | 289,71 mm |
| H | 83,31 mm |
| r min. | 7 mm |
| Weight | 25,7 Kg |
| Size (mm) | 289.71x381x83.31 |
| Width (mm) | 83,31 |
| Bearing number | PSL211-301 |
| Bore Diameter (mm) | 289,71 |
| Outer Diameter (mm) | 381 |
| Basic dynamic load rating (C) | 540 kN |
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16



PSL211-301 PDF download