- Loyal
- K475234ZWPC
K475234ZWPC Bearing | Loyal
| K475234ZWPC interchange KBC K475234ZWPC | |
| K475234ZWPC cross reference KBC K475234ZWPC | |
| K475234ZWPC Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | K475234ZWPC |
| Fw | 47 mm |
| Ew | 52 mm |
| Bc | 34 mm |
| Weight | 0.042 Kg |
| Bearing number | K475234ZWPC |
| Bore Diameter (mm) | 47 |
| Outer Diameter (mm) | 52 |
| (Grease) Lubrication Speed | 5500 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 39,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 97 kN |
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8



K475234ZWPC PDF download