- Loyal
- 80035/80066X
80035/80066X Bearing | Loyal
| 80035/80066X interchange Gamet 80035/80066X | |
| 80035/80066X cross reference Gamet 80035/80066X | |
| 80035/80066X Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 80035/80066X |
| D | 66,675 mm |
| d | 35 mm |
| T | 20,63 mm |
| B | 23,5 mm |
| C | 15,87 mm |
| r | 1 mm |
| F | 4,76 mm |
| R | 1,5 mm |
| Da | 59 mm |
| da | 44 mm |
| Weight | 0,27 Kg |
| Size (mm) | 35x66.675x20.63 |
| Width (mm) | 20,63 |
| Bearing number | 80035/80066X |
| Bore Diameter (mm) | 35 |
| Outer Diameter (mm) | 66,675 |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



80035/80066X PDF download