- Loyal
- 7910CDT
7910CDT Bearing | Loyal
| 7910CDT interchange CYSD 7910CDT | |
| 7910CDT cross reference CYSD 7910CDT | |
| 7910CDT Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7910CDT |
| D | 72 mm |
| d | 50 mm |
| B | 12 mm |
| C | 12 mm |
| 2B | 24 mm |
| r min. | 0,6 mm |
| Weight | 0,262 Kg |
| Size (mm) | 50x72x12 |
| Width (mm) | 12 |
| Bearing number | 7910CDT |
| Angle (α) | 15 ° |
| Bore Diameter (mm) | 50 |
| Outer Diameter (mm) | 72 |
| (Grease) Lubrication Speed | 11000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 29,8 kN |
| Basic static load rating (C0) | 31,5 kN |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



7910CDT PDF download