- Loyal
- 10-3042
10-3042 Bearing | Loyal
| 10-3042 interchange CYSD 10-3042 | |
| 10-3042 cross reference CYSD 10-3042 | |
| 10-3042 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 10-3042 |
| D | 52 mm |
| d | 17 mm |
| B | 16 mm |
| Size (mm) | 17x52x16 |
| Width (mm) | 16 |
| Bearing number | 10-3042 |
| Bore Diameter (mm) | 17 |
| Outer Diameter (mm) | 52 |
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8



10-3042 PDF download