- Loyal
- NF18/670
NF18/670 Bearing | Loyal
| NF18/670 interchange Loyal NF18/670 | |
| NF18/670 cross reference Loyal NF18/670 | |
| NF18/670 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NF18/670 |
| D | 820 mm |
| d | 670 mm |
| B | 69 mm |
| C | 69 mm |
| Ew | 784 mm |
| Weight | 84 Kg |
| Size (mm) | 670x820x69 |
| Width (mm) | 69 |
| Bearing number | NF18/670 |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 820 |
| (Grease) Lubrication Speed | 900 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 1530 kN |
| Basic static load rating (C0) | 3750 kN |
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



NF18/670 PDF download