- Loyal
- 2313K+H2313
2313K+H2313 Bearing | Loyal
| 2313K+H2313 interchange Loyal 2313K+H2313 | |
| 2313K+H2313 cross reference Loyal 2313K+H2313 | |
| 2313K+H2313 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 2313K+H2313 |
| d | 65 mm |
| D | 140 mm |
| B | 48 mm |
| C | 48 mm |
| d1 | 60 mm |
| B1 | 65 mm |
| B2 | 14 mm |
| Weight | 3,25 Kg |
| Size (mm) | 65x140x48 |
| Width (mm) | 48 |
| Bearing number | 2313K+H2313 |
| Bore Diameter (mm) | 65 |
| Outer Diameter (mm) | 140 |
| (Grease) Lubrication Speed | 4000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 95,6 kN |
| Basic static load rating (C0) | 32,5 kN |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



2313K+H2313 PDF download