- Loyal
- 2313K
2313K Bearing | Loyal
| 2313K interchange NACHI 2313K | |
| 2313K cross reference NACHI 2313K | |
| 2313K Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 2313K |
| D | 140 mm |
| d | 65 mm |
| B | 48 mm |
| C | 48 mm |
| Weight | 3.23 Kg |
| da min. | 77 mm |
| Da max. | 128 mm |
| ra max. | 2 mm |
| r1 min. | 2.1 mm |
| Size (mm) | 65x140x48 |
| Width (mm) | 48 |
| Bearing number | 2313K |
| Bore Diameter (mm) | 65 |
| Outer Diameter (mm) | 140 |
| Calculation factor (e) | 0.38 |
| (Oil) Lubrication Speed | 4800 r/min |
| Calculation factor (Y0) | 1.7 |
| Calculation factor (Y1) | 1.5 |
| (Grease) Lubrication Speed | 3800 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 96 kN |
| Basic static load rating (C0) | 32,5 kN |
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000



2313K PDF download