- Loyal
- NU18/670
NU18/670 Bearing | Loyal
| NU18/670 interchange KOYO NU18/670 | |
| NU18/670 cross reference KOYO NU18/670 | |
| NU18/670 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU18/670 |
| d | 670 mm |
| D | 820 mm |
| B | 69 mm |
| C | 69 mm |
| Fw | 708 mm |
| Ew | 784 mm |
| r min. | 4 mm |
| Weight | 76,6 Kg |
| r1 min. | 4 mm |
| Bearing number | NU18/670 |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 820 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1530 kN |
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4



NU18/670 PDF download