- Loyal
- 62/28DDF1
62/28DDF1 Bearing | Loyal
| 62/28DDF1 interchange KBC 62/28DDF1 | |
| 62/28DDF1 cross reference KBC 62/28DDF1 | |
| 62/28DDF1 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 62/28DDF1 |
| D | 58 mm |
| d | 27 mm |
| B | 16 mm |
| C | 16 mm |
| r | 1 mm |
| Weight | 0.192 Kg |
| Size (mm) | 27x58x16 |
| Width (mm) | 16 |
| Bearing number | 62/28DDF1 |
| Bore Diameter (mm) | 27 |
| Outer Diameter (mm) | 58 |
| Basic dynamic load rating (C) | 16,6 kN |
| Basic static load rating (C0) | 95,5 kN |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



62/28DDF1 PDF download