- Loyal
- 62/28DD
62/28DD Bearing | Loyal
| 62/28DD interchange KBC 62/28DD | |
| 62/28DD cross reference KBC 62/28DD | |
| 62/28DD Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 62/28DD |
| D | 58 mm |
| d | 28 mm |
| B | 16 mm |
| C | 16 mm |
| r | 1 mm |
| Weight | 0.174 Kg |
| Size (mm) | 28x58x16 |
| Width (mm) | 16 |
| Bearing number | 62/28DD |
| Bore Diameter (mm) | 28 |
| Outer Diameter (mm) | 58 |
| Basic dynamic load rating (C) | 16,6 kN |
| Basic static load rating (C0) | 9,55 kN |
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



62/28DD PDF download