- Loyal
- YRT 580
YRT 580 Bearing | Loyal
| YRT 580 interchange ISB YRT 580 | |
| YRT 580 cross reference ISB YRT 580 | |
| YRT 580 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | YRT 580 |
| W | 11 mm |
| L | 18 mm |
| d | 580 mm |
| D | 750 mm |
| H | 90 mm |
| C | 30 mm |
| he | 11,4 mm |
| Fi | 610 mm |
| Fe | 720 mm |
| De | 750 mm |
| Di | 580 mm |
| H1 | 60 mm |
| H2 | 90 mm |
| He | 42 mm |
| D1 | 700 mm |
| Hi | 46 mm |
| hi | 11,4 mm |
| Weight | 89 Kg |
| Size (mm) | 580x750x90 |
| Width (mm) | 90 |
| Bearing number | YRT 580 |
| Bore Diameter (mm) | 580 |
| Outer Diameter (mm) | 750 |
| Dynamic load rating axial (C) | 490 kN |
| Static load rating axial (C0) | 4250 kN |
| Dynamic load rating radial (C) | 228 kN |
| Static load rating radial (C0) | 965 kN |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



YRT 580 PDF download