- Loyal
- 7917DT
7917DT Bearing | Loyal
| 7917DT interchange NTN 7917DT | |
| 7917DT cross reference NTN 7917DT | |
| 7917DT Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7917DT |
| D | 120 mm |
| d | 85 mm |
| B | 18 mm |
| a | 38,5 mm |
| 2B | 36 mm |
| r min. | 1,1 mm |
| db min | 92 mm |
| Weight | 1,256 Kg |
| Db max | 115,5 mm |
| ra max. | 1 mm |
| r1 min. | 0,6 mm |
| da min. | 92 mm |
| Da max. | 113 mm |
| ra1 max. | 0,6 mm |
| Size (mm) | 85x120x18 |
| Width (mm) | 18 |
| Bearing number | 7917DT |
| Angle (α) | 25 ° |
| Bore Diameter (mm) | 85 |
| Outer Diameter (mm) | 120 |
| (Grease) Lubrication Speed | 4 400 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 59 kN |
| Basic static load rating (C0) | 76 kN |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



7917DT PDF download