- Loyal
- HC62/28DD
HC62/28DD Bearing | Loyal
| HC62/28DD interchange KBC HC62/28DD | |
| HC62/28DD cross reference KBC HC62/28DD | |
| HC62/28DD Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | HC62/28DD |
| D | 58 mm |
| d | 28 mm |
| B | 16 mm |
| C | 16 mm |
| r | 1 mm |
| Weight | 0.173 Kg |
| Size (mm) | 28x58x16 |
| Width (mm) | 16 |
| Bearing number | HC62/28DD |
| Bore Diameter (mm) | 28 |
| Outer Diameter (mm) | 58 |
| Basic dynamic load rating (C) | 17,9 kN |
| Basic static load rating (C0) | 9,75 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



HC62/28DD PDF download