- Loyal
- HC6308
HC6308 Bearing | Loyal
| HC6308 interchange KBC HC6308 | |
| HC6308 cross reference KBC HC6308 | |
| HC6308 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | HC6308 |
| D | 90 mm |
| d | 40 mm |
| B | 23 mm |
| C | 23 mm |
| r | 1.5 mm |
| Weight | 0.621 Kg |
| Size (mm) | 40x90x23 |
| Width (mm) | 23 |
| Bearing number | HC6308 |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| (Grease) Lubrication Speed | 7700 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 47 kN |
| Basic static load rating (C0) | 26,3 kN |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



HC6308 PDF download