- Loyal
- HC6307DDh1
HC6307DDh1 Bearing | Loyal
| HC6307DDh1 interchange KBC HC6307DDh1 | |
| HC6307DDh1 cross reference KBC HC6307DDh1 | |
| HC6307DDh1 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | HC6307DDh1 |
| D | 80 mm |
| d | 35 mm |
| B | 24 mm |
| C | 24 mm |
| r | 1.5 mm |
| Weight | 0.505 Kg |
| Size (mm) | 35x80x24 |
| Width (mm) | 24 |
| Bearing number | HC6307DDh1 |
| Bore Diameter (mm) | 35 |
| Outer Diameter (mm) | 80 |
| Basic dynamic load rating (C) | 39,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 21,6 kN |
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



HC6307DDh1 PDF download