- Loyal
- 62/22DD
62/22DD Bearing | Loyal
| 62/22DD interchange KBC 62/22DD | |
| 62/22DD cross reference KBC 62/22DD | |
| 62/22DD Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 62/22DD |
| D | 50 mm |
| d | 22 mm |
| B | 14 mm |
| C | 14 mm |
| r | 1 mm |
| Weight | 0.119 Kg |
| Size (mm) | 22x50x14 |
| Width (mm) | 14 |
| Bearing number | 62/22DD |
| Bore Diameter (mm) | 22 |
| Outer Diameter (mm) | 50 |
| Basic dynamic load rating (C) | 12,9 kN |
| Basic static load rating (C0) | 6,8 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



62/22DD PDF download