- Loyal
- 7919DB
7919DB Bearing | Loyal
| 7919DB interchange CYSD 7919DB | |
| 7919DB cross reference CYSD 7919DB | |
| 7919DB Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7919DB |
| D | 130 mm |
| d | 95 mm |
| B | 18 mm |
| C | 18 mm |
| 2B | 36 mm |
| r min. | 1,1 mm |
| Weight | 0,1376 Kg |
| Size (mm) | 95x130x18 |
| Width (mm) | 18 |
| Bearing number | 7919DB |
| Angle (α) | 25 ° |
| Bore Diameter (mm) | 95 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| (Grease) Lubrication Speed | 3900 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 60,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 81,5 kN |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



7919DB PDF download