- Loyal
- K374227PCSP
K374227PCSP Bearing | Loyal
| K374227PCSP interchange KBC K374227PCSP | |
| K374227PCSP cross reference KBC K374227PCSP | |
| K374227PCSP Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | K374227PCSP |
| Fw | 37 mm |
| Ew | 42 mm |
| Bc | 27 mm |
| Weight | 0.025 Kg |
| Bearing number | K374227PCSP |
| Bore Diameter (mm) | 37 |
| Outer Diameter (mm) | 42 |
| (Grease) Lubrication Speed | 7500 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 28 kN |
| Basic static load rating (C0) | 57 kN |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8



K374227PCSP PDF download