- Loyal
- 7921CDT
7921CDT Bearing | Loyal
| 7921CDT interchange CYSD 7921CDT | |
| 7921CDT cross reference CYSD 7921CDT | |
| 7921CDT Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7921CDT |
| D | 145 mm |
| d | 105 mm |
| B | 20 mm |
| C | 20 mm |
| 2B | 40 mm |
| r min. | 1,1 mm |
| Weight | 1,62 Kg |
| Size (mm) | 105x145x20 |
| Width (mm) | 20 |
| Bearing number | 7921CDT |
| Angle (α) | 15 ° |
| Bore Diameter (mm) | 105 |
| Outer Diameter (mm) | 145 |
| (Grease) Lubrication Speed | 5200 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 87,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 123 kN |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



7921CDT PDF download