- Loyal
- NU20/670
NU20/670 Bearing | Loyal
| NU20/670 interchange Loyal NU20/670 | |
| NU20/670 cross reference Loyal NU20/670 | |
| NU20/670 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU20/670 |
| d | 670 mm |
| D | 980 mm |
| B | 180 mm |
| C | 180 mm |
| Fw | 747 mm |
| Weight | 480 Kg |
| Size (mm) | 670x980x180 |
| Width (mm) | 180 |
| Bearing number | NU20/670 |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 980 |
| (Grease) Lubrication Speed | 500 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 5390 kN |
| Basic static load rating (C0) | 11000 kN |
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



NU20/670 PDF download