- Loyal
- NA498M
NA498M Bearing | Loyal
| NA498M interchange JNS NA498M | |
| NA498M cross reference JNS NA498M | |
| NA498M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NA498M |
| C | 11 mm |
| d | 8 mm |
| F | 10 mm |
| D | 19 mm |
| B | 11 mm |
| da max | 9,7 mm |
| Weight | 0,015 Kg |
| r min. | 0,2 mm |
| Da max. | 17,4 mm |
| da min. | 9,2 mm |
| Size (mm) | 8x19x11 |
| Width (mm) | 11 |
| Bearing number | NA498M |
| Limiting speed | 28 000 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 8 |
| Outer Diameter (mm) | 19 |
| Basic dynamic load rating (C) | 5,7 kN |
| Basic static load rating (C0) | 4,6 kN |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



NA498M PDF download