- Loyal
- 7926DF
7926DF Bearing | Loyal
| 7926DF interchange NTN 7926DF | |
| 7926DF cross reference NTN 7926DF | |
| 7926DF Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7926DF |
| a | 56,5 mm |
| d | 130 mm |
| D | 180 mm |
| B | 24 mm |
| 2B | 48 mm |
| Weight | 3,64 Kg |
| r min. | 1,5 mm |
| ra max. | 1,5 mm |
| Da max. | 171,5 mm |
| r1 min. | 1 mm |
| ra1 max. | 1 mm |
| Size (mm) | 130x180x24 |
| Width (mm) | 24 |
| Bearing number | 7926DF |
| Angle (α) | 25 ° |
| Bore Diameter (mm) | 130 |
| Outer Diameter (mm) | 180 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2 800 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 121 kN |
| Basic static load rating (C0) | 175 kN |
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16



7926DF PDF download