- Loyal
- 7926 A5
7926 A5 Bearing | Loyal
| 7926 A5 interchange NSK 7926 A5 | |
| 7926 A5 cross reference NSK 7926 A5 | |
| 7926 A5 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7926 A5 |
| a | 48,1 mm |
| d | 130 mm |
| D | 180 mm |
| B | 24 mm |
| C | 24 mm |
| Weight | 1,54 Kg |
| r min. | 1,5 mm |
| Da max. | 171 mm |
| ra max. | 1,5 mm |
| r1 min. | 1 mm |
| da min. | 139 mm |
| Size (mm) | 130x180x24 |
| Width (mm) | 24 |
| Bearing number | 7926 A5 |
| Bore Diameter (mm) | 130 |
| Outer Diameter (mm) | 180 |
| (Grease) Lubrication Speed | 4 300 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 74 kN |
| Basic static load rating (C0) | 86 kN |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8



7926 A5 PDF download