- Loyal
- 332068
332068 Bearing | Loyal
| 332068 interchange SKF 332068 | |
| 332068 cross reference SKF 332068 | |
| 332068 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 332068 |
| h | 19.05 mm |
| d | 305.033 mm |
| D | 560 mm |
| T | 200 mm |
| B | 200 mm |
| b | 50.8 mm |
| Size (mm) | 560x305.033x200 |
| Width (mm) | 200 |
| Mass bearing | 200 kg |
| Bearing number | 332068 |
| Thrust factor K | 0.67 |
| Thrust factor - K | 0.67 |
| Bore Diameter (mm) | 560 |
| Outer Diameter (mm) | 305,033 |
| Calculation factor e | 0.88 |
| r3,4 min. | 6 mm |
| r1,2 min. | 3.3 mm |
| d1 ≈ | 369 mm |
| D1 ≈ | 446 mm |
| r3,4 - min. | 6 mm |
| Design variant/feature | TDIS/N2Y |
| r1,2 - min. | 3.3 mm |
| Calculation factor - e | 0.88 |
| Basic dynamic load rating C | 1677 kN |
| Basic dynamic load rating - C | 2920 kN |
| Calculation factor Y0 | 0.8 |
| Calculation factor Y2 | 1.15 |
| Calculation factor Y1 | 0.77 |
| Fatigue load limit Pu | 430 kN |
| Calculation factor - Y0 | 0.8 |
| Calculation factor - Y2 | 1.15 |
| Fatigue load limit - Pu | 430 kN |
| Calculation factor - Y1 | 0.77 |
| Basic static load rating C0 | 5300 kN |
| Basic static load rating - C0 | 5300 kN |
| Comparative radial load rating CF | 765 kN |
| Comparative axial load rating CFa | 657 kN |
| Comparative radial load rating - CF | 720 kN |
| Comparative axial load rating - CFa | 619 kN |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



332068 PDF download