- Loyal
- NU204E.TVP
NU204E.TVP Bearing | Loyal
| NU204E.TVP interchange Timken NU204E.TVP | |
| NU204E.TVP cross reference Timken NU204E.TVP | |
| NU204E.TVP Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU204E.TVP |
| d | 20 mm |
| F | 26,5 mm |
| D | 47 mm |
| E | 41,5 mm |
| B | 14 mm |
| C | 14 mm |
| r | 0,6 mm |
| H | 38,4 mm |
| S | 1 mm |
| r1 max. | 1 mm |
| Bearing number | NU204E.TVP |
| Bore Diameter (mm) | 20 |
| Outer Diameter (mm) | 41,5 |
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



NU204E.TVP PDF download