- Loyal
- NU204E
NU204E Bearing | Loyal
| NU204E interchange NTN NU204E | |
| NU204E cross reference NTN NU204E | |
| NU204E Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU204E |
| d | 20 mm |
| D | 47 mm |
| B | 14 mm |
| C | 14 mm |
| Fw | 26,5 mm |
| Weight | 0,122 Kg |
| r min. | 1 mm |
| r1 min. | 0,6 mm |
| Category | Bearings |
| Inventory | 0.0 |
| Size (mm) | 20x47x14 |
| Width (mm) | 14 |
| Product Group | B04144 |
| Bearing number | NU204E |
| Manufacturer Name | NTN |
| Weight / Kilogram | 0 |
| Bore Diameter (mm) | 20 |
| Outer Diameter (mm) | 47 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| (Grease) Lubrication Speed | 15 000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 25,7 kN |
| Basic static load rating (C0) | 22,6 kN |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000



NU204E PDF download