- Loyal
- NU204 E
NU204 E Bearing | Loyal
| NU204 E interchange Loyal NU204 E | |
| NU204 E cross reference Loyal NU204 E | |
| NU204 E Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU204 E |
| d | 20 mm |
| D | 47 mm |
| B | 14 mm |
| C | 14 mm |
| Fw | 26,5 mm |
| Weight | 0,112 Kg |
| Size (mm) | 20x47x14 |
| Width (mm) | 14 |
| Bearing number | NU204 E |
| Bore Diameter (mm) | 20 |
| Outer Diameter (mm) | 47 |
| (Grease) Lubrication Speed | 15000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 25,7 kN |
| Basic static load rating (C0) | 22,6 kN |
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16



NU204 E PDF download