- Loyal
- 61940M
61940M Bearing | Loyal
| 61940M interchange SIGMA 61940M | |
| 61940M cross reference SIGMA 61940M | |
| 61940M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 61940M |
| D | 280 mm |
| d | 200 mm |
| B | 38 mm |
| C | 38 mm |
| Size (mm) | 200x280x38 |
| Width (mm) | 38 |
| Bearing number | 61940M |
| Bore Diameter (mm) | 200 |
| Outer Diameter (mm) | 280 |
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000



61940M PDF download