- Loyal
- NA5916
NA5916 Bearing | Loyal
| NA5916 interchange NSK NA5916 | |
| NA5916 cross reference NSK NA5916 | |
| NA5916 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NA5916 |
| r | 1 |
| d | 80 mm |
| D | 110 mm |
| B | 40 mm |
| C | 40 mm |
| B1 | 40 |
| D_ | 110 |
| SI | 90 |
| Z_ | 30 |
| C0 | 239 |
| d2 | 80 |
| ra | 1 |
| B_ | 40 |
| Fw | 90 mm |
| C1_ | 40 |
| DA_ | 6.5 |
| SLR | 31.5 |
| DE_ | 103 |
| KBRG | 8353 |
| SDM_ | 96.5 |
| yobi | NA5916 |
| mass2 | 1.15 |
| Weight | 1,15 Kg |
| LangID | 1 |
| da_max | 105 |
| da_min | 85 |
| r min. | 1 mm |
| OIL rpm | 4500 |
| ra max. | 1 mm |
| da min. | 85 mm |
| GRS rpm | 2800 |
| Da max. | 105 mm |
| hidYobi | NA5916 |
| hidTable | ecat_NSMRNR |
| Size (mm) | 80x110x40 |
| Prod_Type3 | NRB_S_NA |
| Width (mm) | 40 |
| Bearing number | NA5916 |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2800 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 239 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 116 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



NA5916 PDF download