- Loyal
- NA5916
NA5916 Bearing | Loyal
| NA5916 interchange NTN NA5916 | |
| NA5916 cross reference NTN NA5916 | |
| NA5916 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NA5916 |
| k | 3 mm |
| C | 40 mm |
| s | 1,5 mm |
| d | 80 mm |
| F | 90 mm |
| D | 110 mm |
| B | 40 mm |
| Lw | 32 mm |
| Dw | 7 mm |
| Cr | 115 kN |
| C0r | 223 kN |
| Mass | 1.15 kg |
| s max | 1.5 mm |
| r min. | 1 mm |
| Da max | 105 mm |
| da min | 85 mm |
| rs min | 1 mm |
| Weight | 1,15 Kg |
| ras max | 1 mm |
| Da max. | 105 mm |
| da min. | 85 mm |
| ra max. | 1 mm |
| Category | Roller Bearings |
| Inventory | 0.0 |
| Size (mm) | 80x110x40 |
| Width (mm) | 40 |
| Nlim (oil) | 4,400 rpm |
| Nlim (grease) | 2,900 rpm |
| Product Group | B04144 |
| Bearing number | NA5916 |
| Precision class | P0 |
| Weight / Kilogram | 1.118 |
| Manufacturer Name | NTN |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Radial clearance class | CN |
| (Grease) Lubrication Speed | 2 900 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 223 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 115 kN |
| Lubrication hole on inner ring | Non/No |
| Lubrication hole on outer ring | Oui/Yes |
| Max operating temperature, Tmax | 120 °C |
| Min operating temperature, Tmin | -20 °C |
| Characteristic cage frequency, FTF | 0.46 Hz |
| Characteristic outer ring frequency, BPF0 | 12.06 Hz |
| Characteristic inner ring frequency, BPFI | 13.94 Hz |
| Characteristic rolling element frequency, BSF | 13.78 Hz |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8



NA5916 PDF download