- Loyal
- KLNJ1/8
KLNJ1/8 Bearing | Loyal
| KLNJ1/8 interchange RHP KLNJ1/8 | |
| KLNJ1/8 cross reference RHP KLNJ1/8 | |
| KLNJ1/8 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | KLNJ1/8 |
| D | 9,525 mm |
| d | 3,175 mm |
| B | 3,96875 mm |
| C | 3,96875 mm |
| Weight | 0,0013 Kg |
| Size (mm) | 3.175x9.525x3.96875 |
| Width (mm) | 3,96875 |
| Bearing number | KLNJ1/8 |
| Bore Diameter (mm) | 3,175 |
| Outer Diameter (mm) | 9,525 |
| (Grease) Lubrication Speed | 40000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,665 kN |
| Basic static load rating (C0) | 0,23 kN |
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4



KLNJ1/8 PDF download