- Loyal
- 16014-2RS
16014-2RS Bearing | Loyal
| 16014-2RS interchange FBJ 16014-2RS | |
| 16014-2RS cross reference FBJ 16014-2RS | |
| 16014-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 16014-2RS |
| D | 110 mm |
| d | 70 mm |
| B | 13 mm |
| C | 13 mm |
| Weight | 0,43 Kg |
| Size (mm) | 70x110x13 |
| Width (mm) | 13 |
| Bearing number | 16014-2RS |
| Bore Diameter (mm) | 70 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| Basic dynamic load rating (C) | 28,1 kN |
| Basic static load rating (C0) | 25 kN |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



16014-2RS PDF download