- Loyal
- 16014
16014 Bearing | Loyal
| 16014 interchange NSK 16014 | |
| 16014 cross reference NSK 16014 | |
| 16014 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 16014 |
| D | 110 mm |
| d | 70 mm |
| B | 13 mm |
| C | 13 mm |
| r | 0.6 |
| Z_ | 16 |
| D_ | 110 |
| B_ | 13 |
| ra | 0.6 |
| C0 | 23.6 |
| fo | 16.3 |
| DI_ | 80.475 |
| SRE | 4.93 |
| D_a | 106 |
| DE_ | 99.525 |
| DA_ | 9.525 |
| SRI | 4.93 |
| SREN | -0.02 |
| yobi | 16014 |
| SBRG | 0 |
| bomp | 0 |
| SREX | 0.02 |
| KBRG | 6101 |
| SDM_ | 90 |
| mass | 0.441 |
| Bore | 2.756 Inch | 70 Millimeter |
| SRIX | 0.02 |
| Noun | Bearing |
| SRIN | -0.02 |
| UNSPSC | 31171504 |
| LangID | 1 |
| da min | 74 |
| r min. | 0,6 mm |
| C_conv | 26800 |
| ALPHA_ | 0 |
| Weight | 0,441 Kg |
| Da max. | 106 mm |
| GRS rpm | 6000 |
| hidYobi | 16014 |
| Oil rpm | 7100 |
| series: | 160 |
| ra max. | 0,6 mm |
| da min. | 74 mm |
| Category | Single Row Ball Bearing |
| hidTable | ecat_NSRDGB |
| Size (mm) | 70x110x13 |
| Snap Ring | No |
| Enclosure | Open |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 13 |
| Prod_Type3 | DGBB_SR_OT |
| bore type: | Round |
| Weight / LBS | 0.948 |
| maximum rpm: | 7100 RPM |
| Cage Material | Steel |
| Inch - Metric | Metric |
| closure type: | Open |
| Product Group | B00308 |
| Bearing number | 16014 |
| Keyword String | Ball |
| fillet radius: | 0.6 mm |
| cage material: | Steel |
| overall width: | 13 mm |
| bore diameter: | 70 mm |
| finish/coating: | Uncoated |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Long Description | 70MM Bore; 110MM Outside Diameter; 13MM Outer Race Diameter; Open; Ball Bearing; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; No Snap Ring; No Internal Special Features |
| Outer Race Width | 0.512 Inch | 13 Millimeter |
| Outside Diameter | 4.331 Inch | 110 Millimeter |
| Manufacturer URL | http://www.nskamericas.com |
| Manufacturer Name | NSK |
| Weight / Kilogram | 0.43 |
| outside diameter: | 110 mm |
| precision rating: | Not Rated |
| outer ring width: | 13 mm |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Bore Diameter (mm) | 70 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| internal clearance: | C0 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| row type & fill slot: | Single Row Non-Fill Slot |
| static load capacity: | 23600 N |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.68 |
| dynamic load capacity: | 26800 N |
| (Oil) Lubrication Speed | 7 100 r/min |
| Internal Special Features | No |
| (Grease) Lubrication Speed | 6 000 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 23,6 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 26,8 kN |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



16014 PDF download