- Loyal
- 16014
16014 Bearing | Loyal
| 16014 interchange NACHI 16014 | |
| 16014 cross reference NACHI 16014 | |
| 16014 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 16014 |
| C | 13 mm |
| d | 70 mm |
| D | 110 mm |
| B | 13 mm |
| Bore | 2.756 Inch | 70 Millimeter |
| Noun | Bearing |
| Width | 13 mm |
| Weight | 0.433 Kg |
| r min. | 0.6 mm |
| UNSPSC | 31171504 |
| da min. | 77 mm |
| Da max. | 103 mm |
| ra max. | 0.6 mm |
| da (min) | 77 mm |
| Da (max) | 103 mm |
| Category | Single Row Ball Bearing |
| ra (max) | 0.6 mm |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Enclosure | Open |
| Factor fo | 16.2 |
| Inventory | 0.0 |
| Bore Size | 70 mm |
| Size (mm) | 70x110x13 |
| Snap Ring | No |
| Width (mm) | 13 |
| Weight / LBS | 0.9929 |
| Configuration | Single Row |
| Inch - Metric | Metric |
| Cage Material | Steel |
| Product Group | B00308 |
| Bearing number | 16014 |
| Other Features | Deep Groove |
| Keyword String | Ball |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Radial Clearance | 0.010 to 0.030 mm |
| Inner Race Width | 0 Inch | 0 Millimeter |
| Outside Diameter | 4.331 Inch | 110 Millimeter |
| Outer Race Width | 0.512 Inch | 13 Millimeter |
| Long Description | 70MM Bore; 110MM Outside Diameter; 13MM Outer Race Width; Open; Ball Bearing; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; No Snap Ring; No Internal Special Features; C0-Medium Internal Clearance; Steel Cage |
| Manufacturer URL | http://www.nachiamerica.com |
| Weight / Kilogram | 0.431 |
| Manufacturer Name | NACHI |
| Static Load Rating | 23,600 N |
| Bore Diameter (mm) | 70 |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| Dynamic Load Rating | 26,800 N |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Limiting Speed - Oil | 7,100 rpm |
| Fillet Radius/Chamfer | 0.6 mm |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.68 |
| Limiting Speed - Grease | 6,100 rpm |
| Internal Special Features | No |
| (Grease) Lubrication Speed | 6000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 26,8 kN |
| Basic static load rating (C0) | 23,6 kN |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



16014 PDF download