- Loyal
- 331291 B
331291 B Bearing | Loyal
| 331291 B interchange SKF 331291 B | |
| 331291 B cross reference SKF 331291 B | |
| 331291 B Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 331291 B |
| a | 345 mm |
| d | 812.8 mm |
| D | 1016 mm |
| T | 190.5 mm |
| C | 146.05 mm |
| Size (mm) | 1016x812.8x190.5 |
| Width (mm) | 190,5 |
| Mass bearing | 350 kg |
| Bearing number | 331291 B |
| Thrust factor K | 1.37 |
| Thrust factor - K | 1.37 |
| Bore Diameter (mm) | 1016 |
| Outer Diameter (mm) | 812,8 |
| Calculation factor e | 0.43 |
| r3,4 min. | 1.5 mm |
| r1,2 min. | 6.4 mm |
| d1 ≈ | 903 mm |
| D1 ≈ | 976 mm |
| r1,2 - min. | 6.4 mm |
| Design variant/feature | TDO.1/D |
| r3,4 - min. | 1.5 mm |
| Calculation factor - e | 0.43 |
| Basic dynamic load rating C | 3580 kN |
| Basic dynamic load rating - C | 3580 kN |
| Fatigue load limit Pu | 680 kN |
| Calculation factor Y0 | 1.6 |
| Calculation factor Y2 | 2.3 |
| Calculation factor Y1 | 1.6 |
| Calculation factor - Y0 | 1.6 |
| Calculation factor - Y1 | 1.6 |
| Calculation factor - Y2 | 2.3 |
| Fatigue load limit - Pu | 680 kN |
| Basic static load rating C0 | 10200 kN |
| Basic static load rating - C0 | 10200 kN |
| Comparative radial load rating CF | 880 kN |
| Comparative axial load rating CFa | 365 kN |
| Comparative radial load rating - CF | 880 kN |
| Comparative axial load rating - CFa | 365 kN |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



331291 B PDF download