- Loyal
- 33124JR
33124JR Bearing | Loyal
| 33124JR interchange KOYO 33124JR | |
| 33124JR cross reference KOYO 33124JR | |
| 33124JR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 33124JR |
| a | 47,8 mm |
| C | 48 mm |
| e | 0.40 |
| d | 120 mm |
| D | 200 mm |
| T | 62 mm |
| B | 62 mm |
| Cu | 96.1 |
| Db | 192 mm |
| Cr | 581 |
| Y1 | 1.51 |
| Y0 | 0.83 |
| C0r | 785 |
| a(mm) | 47.8 |
| r(min) | 2.5 |
| r min. | 2,5 mm |
| Weight | 7,73 Kg |
| da max | 133 mm |
| Da min | 172 mm |
| Da(min) | 172 |
| da(min) | 132 |
| r1(min) | 2 |
| Sb(min) | 14 |
| db(max) | 133 |
| Da(max) | 190 |
| Sa(min) | 9 |
| rb max. | 2 mm |
| ra(max) | 2 |
| rb(max) | 2 |
| Db(min) | 192 |
| ra max. | 2 mm |
| Db min. | 192 mm |
| db max. | 133 mm |
| Da max. | 190 mm |
| da min. | 132 mm |
| r2 min. | 2 mm |
| r1 min. | 2 mm |
| Oil lub. | 2400 |
| Size (mm) | 120x200x62 |
| Width (mm) | 62 |
| Bearing No. | 33124JR |
| Grease lub. | 1800 |
| Bearing number | 33124JR |
| (Refer.)Mass(kg) | 7.73 |
| Bore Diameter (mm) | 120 |
| Outer Diameter (mm) | 200 |
| Calculation factor (e) | 0,4 |
| Calculation factor (Y0) | 0,83 |
| (Oil) Lubrication Speed | 2400 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 1800 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 785 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 462 kN |
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



33124JR PDF download