- Loyal
- 33122JR
33122JR Bearing | Loyal
| 33122JR interchange KOYO 33122JR | |
| 33122JR cross reference KOYO 33122JR | |
| 33122JR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 33122JR |
| e | 0.42 |
| C | 43 mm |
| a | 44,5 mm |
| d | 110 mm |
| D | 180 mm |
| T | 56 mm |
| B | 56 mm |
| Db | 174 mm |
| Cr | 464 |
| Cu | 78.6 |
| Y0 | 0.79 |
| Y1 | 1.43 |
| C0r | 634 |
| a(mm) | 44.5 |
| r min. | 2,5 mm |
| da max | 121 mm |
| Da min | 155 mm |
| r(min) | 2.5 |
| Weight | 5,52 Kg |
| Sb(min) | 13 |
| r1(min) | 2 |
| Da(max) | 170 |
| Da(min) | 155 |
| Db(min) | 174 |
| Sa(min) | 9 |
| da(min) | 122 |
| ra(max) | 2 |
| db(max) | 121 |
| rb max. | 2 mm |
| ra max. | 2 mm |
| Db min. | 174 mm |
| rb(max) | 2 |
| db max. | 121 mm |
| Da max. | 170 mm |
| da min. | 122 mm |
| r2 min. | 2 mm |
| r1 min. | 2 mm |
| Oil lub. | 2700 |
| Category | Bearings |
| Size (mm) | 110x180x56 |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 56 |
| Bearing No. | 33122JR |
| Grease lub. | 2000 |
| Product Group | B04334 |
| Bearing number | 33122JR |
| (Refer.)Mass(kg) | 5.52 |
| Weight / US pound | 12.28 |
| Manufacturer Name | KOYO |
| Bore Diameter (mm) | 110 |
| Outer Diameter (mm) | 180 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Calculation factor (e) | 0,42 |
| (Oil) Lubrication Speed | 2700 r/min |
| Calculation factor (Y0) | 0,79 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2000 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 634 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 369 kN |
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16



33122JR PDF download