- Loyal
- 33122/DF
33122/DF Bearing | Loyal
| 33122/DF interchange SKF 33122/DF | |
| 33122/DF cross reference SKF 33122/DF | |
| 33122/DF Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 33122/DF |
| K | 7.5 mm |
| b | 15 mm |
| d | 110 mm |
| D | 180 mm |
| T | 112 mm |
| B | 56 mm |
| 2B | 112 mm |
| da max | 121 mm |
| Weight | 11,5 Kg |
| Da min | 155 mm |
| r4 min. | 2 mm |
| ra max. | 2 mm |
| Da max. | 170 mm |
| r3 min. | 2 mm |
| Ca max. | 9 mm |
| r5 min. | 0,6 mm |
| rc max. | 0,6 mm |
| Size (mm) | 110x180x112 |
| Width (mm) | 112 |
| Bearing number | 33122/DF |
| Limiting speed | 3400 r/min |
| Reference speed | 2000 r/min |
| Mass bearing pair | 11.3 kg |
| r5 min. | 0.6 mm |
| rc max. | 0.6 mm |
| ra max. | 2 mm |
| Ca min. | 9 mm |
| Da min. | 155 mm |
| da max. | 122 mm |
| Da max. | 169.5 mm |
| Bore Diameter (mm) | 110 |
| Outer Diameter (mm) | 180 |
| r3,4 min. | 2 mm |
| Calculation factor e | 0.43 |
| Calculation factor (e) | 0,43 |
| Calculation factor (Y1) | 1,6 |
| Calculation factor (Y0) | 1,6 |
| Fatigue load limit (Pu) | 134 |
| Basic dynamic load rating C | 781 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1250 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 627 kN |
| Fatigue load limit Pu | 132 kN |
| Calculation factor Y1 | 1.6 |
| Calculation factor Y2 | 2.3 |
| Calculation factor Y0 | 1.6 |
| Basic static load rating C0 | 1250 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



33122/DF PDF download