- Loyal
- 33122
33122 Bearing | Loyal
| 33122 interchange FAG 33122 | |
| 33122 cross reference FAG 33122 | |
| 33122 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 33122 |
| D | 180 mm |
| d | 110 mm |
| T | 56 mm |
| a | 44 mm |
| B | 56 mm |
| C | 43 mm |
| Y | 1,43 |
| e | 0,42 |
| m | 5,54 kg / Weight |
| Size (mm) | 110x180x56 |
| Width (mm) | 56 |
| nB | 2470 1/min / Reference speed |
| nG | 3650 1/min / Limiting speed |
| Y0 | 0,79 |
| Cr | 370000 N |
| d1 | 147,5 mm |
| C0r | 630000 N / Static load rating (radial) |
| Cur | 73000 N / Fatigue limit load, radial |
| Bearing number | 33122 |
| Db min | 174 mm |
| da max | 121 mm |
| db min | 120 mm |
| ra max | 2,5 mm |
| rb max | 2 mm |
| Da min | 155 mm |
| Da max | 170 mm |
| Cb min | 13 mm |
| Ca min | 9 mm |
| Bore Diameter (mm) | 110 |
| Outer Diameter (mm) | 180 |
| r1, 2 min | 2,5 mm |
| r3, 4 min | 2 mm |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8



33122 PDF download