- Loyal
- 33122
33122 Bearing | Loyal
| 33122 interchange Timken 33122 | |
| 33122 cross reference Timken 33122 | |
| 33122 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 33122 |
| D | 180 mm |
| d | 110 mm |
| T | 56 mm |
| B | 56 mm |
| C | 43 mm |
| R | 2,5 mm |
| r | 2 mm |
| Weight | 5,38 Kg |
| Size (mm) | 110x180x56 |
| Width (mm) | 56 |
| Bearing number | 33122 |
| Bore Diameter (mm) | 110 |
| Outer Diameter (mm) | 180 |
| Calculation factor (e) | 0,42 |
| Dynamic load rating radial (C) | 412 kN |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4



33122 PDF download