- Loyal
- 16014
16014 Bearing | Loyal
| 16014 interchange CYSD 16014 | |
| 16014 cross reference CYSD 16014 | |
| 16014 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 16014 |
| D | 110 mm |
| d | 70 mm |
| B | 13 mm |
| C | 13 mm |
| r min. | 0,6 mm |
| Weight | 0,43 Kg |
| Size (mm) | 70x110x13 |
| Width (mm) | 13 |
| Bearing number | 16014 |
| Bore Diameter (mm) | 70 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| Basic dynamic load rating (C) | 27,9 kN |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



16014 PDF download