- Loyal
- 16014
16014 Bearing | Loyal
| 16014 interchange FAG 16014 | |
| 16014 cross reference FAG 16014 | |
| 16014 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 16014 |
| m | 0,438 kg / Weight |
| d | 70 mm |
| D | 110 mm |
| B | 13 mm |
| Size (mm) | 70x110x13 |
| Width (mm) | 13 |
| d1 | 83,7 mm |
| nB | 5300 1/min / Reference speed |
| nG | 8900 1/min / Limiting speed |
| D1 | 96,2 mm |
| f0 | 16,2 |
| Cr | 29500 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 25000 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | 16014 |
| Cur | 1230 N / Fatigue limit load, radial |
| rmin | 0,6 mm |
| ra max | 0,6 mm |
| da min | 73,2 mm |
| Da max | 106,8 mm |
| Bore Diameter (mm) | 70 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16



16014 PDF download