- Loyal
- 33121JR
33121JR Bearing | Loyal
| 33121JR interchange KOYO 33121JR | |
| 33121JR cross reference KOYO 33121JR | |
| 33121JR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 33121JR |
| C | 44 mm |
| e | 0.40 |
| d | 105 mm |
| D | 175 mm |
| T | 56 mm |
| B | 56 mm |
| a | 43,2 mm |
| Y0 | 0.82 |
| Y1 | 1.48 |
| Cu | 76.0 |
| Cr | 453 |
| C0r | 607 |
| a(mm) | 43.2 |
| r min. | 2,5 mm |
| da max | 116 mm |
| Da min | 150 mm |
| r(min) | 2.5 |
| Weight | 5,33 Kg |
| r1(min) | 2 |
| db(max) | 116 |
| da(min) | 117 |
| Sb(min) | 12 |
| Da(max) | 165 |
| Sa(min) | 9 |
| Da(min) | 150 |
| ra(max) | 2 |
| rb(max) | 2 |
| Db(min) | 169 |
| rb max. | 2 mm |
| ra max. | 2 mm |
| Db min. | 169 mm |
| Da max. | 165 mm |
| da min. | 117 mm |
| r2 min. | 2 mm |
| Oil lub. | 2800 |
| Size (mm) | 105x175x56 |
| Width (mm) | 56 |
| Bearing No. | 33121JR |
| Grease lub. | 2100 |
| Bearing number | 33121JR |
| (Refer.)Mass(kg) | 5.33 |
| Bore Diameter (mm) | 105 |
| Outer Diameter (mm) | 175 |
| Calculation factor (e) | 0,4 |
| Calculation factor (Y0) | 0,82 |
| (Oil) Lubrication Speed | 2800 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 2100 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 607 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 360 kN |
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



33121JR PDF download