- Loyal
- 33120JR
33120JR Bearing | Loyal
| 33120JR interchange KOYO 33120JR | |
| 33120JR cross reference KOYO 33120JR | |
| 33120JR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 33120JR |
| e | 0.41 |
| C | 40 mm |
| a | 40,1 mm |
| d | 100 mm |
| D | 165 mm |
| T | 52 mm |
| B | 52 mm |
| Db | 159 mm |
| Cr | 408 |
| Cu | 67.4 |
| Y0 | 0.81 |
| Y1 | 1.48 |
| C0r | 523 |
| a(mm) | 40.1 |
| r min. | 2,5 mm |
| da max | 111 mm |
| Da min | 142 mm |
| r(min) | 2.5 |
| Weight | 4,29 Kg |
| Sb(min) | 12 |
| r1(min) | 2 |
| Da(max) | 155 |
| Da(min) | 142 |
| Db(min) | 159 |
| Sa(min) | 8 |
| da(min) | 112 |
| ra(max) | 2 |
| db(max) | 111 |
| rb max. | 2 mm |
| ra max. | 2 mm |
| Db min. | 159 mm |
| rb(max) | 2 |
| db max. | 111 mm |
| Da max. | 155 mm |
| da min. | 112 mm |
| r2 min. | 2 mm |
| r1 min. | 2 mm |
| Oil lub. | 3000 |
| Category | Bearings |
| Size (mm) | 100x165x52 |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 52 |
| Bearing No. | 33120JR |
| Grease lub. | 2200 |
| Product Group | B04334 |
| Bearing number | 33120JR |
| (Refer.)Mass(kg) | 4.29 |
| Weight / US pound | 9.45 |
| Manufacturer Name | KOYO |
| Bore Diameter (mm) | 100 |
| Outer Diameter (mm) | 165 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Calculation factor (e) | 0,41 |
| (Oil) Lubrication Speed | 3000 r/min |
| Calculation factor (Y0) | 0,81 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2200 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 523 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 325 kN |
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



33120JR PDF download