- Loyal
- NU209E
NU209E Bearing | Loyal
| NU209E interchange NTN-SNR NU209E | |
| NU209E cross reference NTN-SNR NU209E | |
| NU209E Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU209E |
| D | 85,000 mm |
| d | 45,000 mm |
| B | 19,000 mm |
| C | 19,000 mm |
| Size (mm) | 45x85x19 |
| Width (mm) | 19,000 |
| Bearing number | NU209E |
| Bore Diameter (mm) | 45,000 |
| Outer Diameter (mm) | 85,000 |
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



NU209E PDF download