- Loyal
- 248/670-K-MB-W33
248/670-K-MB-W33 Bearing | Loyal
| 248/670-K-MB-W33 interchange NKE 248/670-K-MB-W33 | |
| 248/670-K-MB-W33 cross reference NKE 248/670-K-MB-W33 | |
| 248/670-K-MB-W33 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 248/670-K-MB-W33 |
| D | 820 mm |
| d | 670 mm |
| B | 150 mm |
| C | 150 mm |
| Weight | 172 Kg |
| r1 min. | 4 mm |
| r2 min. | 4 mm |
| Size (mm) | 670x820x150 |
| Width (mm) | 150 |
| Limiting speed | 700 r/min |
| Bearing number | 248/670-K-MB-W33 |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 820 |
| Calculation factor (e) | 0,16 |
| Calculation factor (Y0) | 4,19 |
| Calculation factor (Y1) | 4,28 |
| Basic dynamic load rating (C) | 3113 kN |
| Basic static load rating (C0) | 9594 kN |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



248/670-K-MB-W33 PDF download